Černý neboli dávivý kašel je stále nebezpečný

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Kašel je jednou z nejčastějších potíží, která přivádí pacienta k lékaři. Potíže jsou závislé na intenzitě zánětlivého procesu a následných změnách povrchu sliznic. Není dobré chtít uzdravení uspěchat, doba 2 – 3 týdnů je většinou optimální a minimální čas pro zlepšení klinického stavu. V současnosti bohužel dochází k častějšímu výskytu onemocnění černým kašlem.

Černý kašel je vysoce nakažlivá kapénková infekce. Onemocnění postihuje bohužel i proočkovanou populaci. Jedná se o celosvětovou záležitost a postižení jsou ve všech věkových skupinách.

Zatímco u dospělých toto onemocnění probíhá bez větších komplikací, pro novorozence je černý kašel velkým rizikem. Nemocní jsou pak vysokým rizikem zejména pro novorozence a dostatečně neproočkované děti, které mají zvýšenou citlivost k přenosu infekce.

Diagnostika černého kašle prošla velkým vývojem a její možnosti jsou v současnosti na vysoké úrovni. Přesto se vyskytují potíže se stanovením diagnózy tohoto onemocnění, protože černý kašel probíhá mnohdy atypicky a také může být zkomplikován jinou, přídatnou infekcí.

Příznaky černého kašle

Prvotní příznaky se neliší od běžného nachlazení, což brání včasnému nasazení antibiotické léčby. Příznaky lze rozdělit do tří skupin:

 1. rýma, kašel
 2. četné typické záchvaty dráždivého kašle, modrofialové zbarvení kůže v důsledku špatného okysličování, zvracení
 3. trvá zvýšená dispozice ke kašli, doba mezi jednotlivými záchvaty se ale zkracuje, rekonvalescence

Černý kašel se přenáší blízkým kontaktem, kapénkami. Inkubační doba je 6 až 12 dnů. Nejvíce infekční je postižený v době akutního zánětu a v prvních dvou týdnech od začátku kašle – proto se jedná o nebezpečné infekční onemocnění. Nemocného je vhodné izolovat (alespoň v začátku onemocnění).

Po prodělaném černém kašli je většinou postižený vůči tomuto onemocnění imunní, ne však po celý život.

Možné komplikace černého kašle

Černý kašel mohou provázet různé komplikace či přidružená onemocnění:

 • křeče a ztráta vědomí z vícero příčin
 • mechanické porušení dutiny ústní v důsledku úporného a namáhavého kašle
 • plicní problémy
 • břišní kýla
 • pneumotorax (přítomnost vzduchu v dutině pohrudniční)

Očkování a  přeočkování

Novorozeňata se poprvé očkují po 9. týdnu, během dvou let pak absolvují postupně další tři očkovací dávky. První přeočkování se provádí kolem pěti let, druhé okolo deseti.

Přo snížení výskytu tohoto onemocnění se doporučuje přeočkování dospívajících a očkování seniorů. Očkování či přeočkování by měli podstoupit všichni, v jejichž rodině se narodí miminko, zajistí se tak co nejlepší ochrana novorozeněte. Očkování by mělo proběhnout minimálně 14 dnů před kontaktem s dítětem.

Černý kašel může ohrozit kohokoliv z nás na životě. Po kontaktu s nemocnou osobou onemocní 80 – 90 % (většinou) neočkovaných lidí. Buďme tedy opatrní sami na sebe, chraňme se před útokem cizích virů a naopak - buďme ohleduplní a pokud jsme nemocní, nevystavujme své okolí riziku nákazy.

Černý neboli dávivý kašel je stále nebezpečný patří do témat
 • Monika 26.04.2014 15:37:30

  Chtěla bych se zeptat jestli můžu okolí nakazit po celou dobu nemoci, je mi 15 a mám být doma 21 dní, nedokážu to už ale vydržet,a tak bych chtěla jít třeba jenom na chvíli ven , myslíte že je to možný?

  • Re: Verča 26.04.2014 22:40:05

   Podle mě by to šlo s rouškou, ale můžu kecat. Poraď se s doktorem

 • Černý kašel Šárka 02.05.2013 00:59:15

  Černý kašel jsem prodělala nedávno. Nikomu to nepřeji! Naštěstí naše dvě dcery 21/očkov.ve 14 a 4 /ma kompletni vakcinu a ani manžel 55 /očk.v dětství to nedostali. Začalo to lehkým nachlazením, po konci opět dalším, to již jsem dostala antibiotika. Po dobrání byl stav 2 dny ok, poté opět příznaky chřipky, znova stěry, nová antib...jenže po pár dnech žádná změna a mně to již nedalo. Navzdory všemu jsem projela net, zamyslela na okolí, co kde je za nemoci a šla k dr. Požadovala jsem stěry na spálu/školka..čk byl jen nápad...na tbc/ zákazník je v nemocnici. Dr změnila antibi a Já šla domů, vzala nové léky. Během pár hodin se průběh nemoci otočil o 200 procent !! Bylo to hrozné, tři dny jsem bojovala s horečkou 39,5 i pod extra léky. Plné dávky Paralenu nic, zabral až Ipubrufen, kašel, záchvaty skoro pořád - nevíte, co dříve chránit, zvracení, neudržitelné jídlo , únava, slabost...když konečně horečka klesla, zaměřila jsem se na jídlo. Abych nemusela do nemocnice na kapačku, začala jsem polévkou..silné vývary . A jupi...zabralo to společně s množstvím pomerančů , sucharů, piškotů a zmrzliny. Měla jsem antibiotika, která před i po 4-5hod nesmíte mléčné výrobky ani vitamin c.....takže počítat hodiny a jíst pořád....bylo to strašné, zvládla jsem to, ale únava a slabost trvá , hlavně do schodů. Kašlu minimálně...skoro vůbec. A věřím, že to bude čím dál lepší...

  • Re: Černý kašel Lenka 22.11.2013 07:53:06

   Dobrý den, chtěla bych reagovat na článek paní Šárky, která prodělala černý kašel. Mám ho také za sebou a souhlasím s Váma, nikomu to nepřeji !!! Je to už víc, jak rok a pořád se s toho dostávám!! Opatrujte se ....Lenka.

 • Šárka 23.05.2013 14:27:31

  Taky používám, sice jen na obyčejný kašel, ne na žádný takový černý a podobně, ale moc ho chválím. Je moc dobrý a od hlenů skvěle pomáhá. Nejraději mám z řady Dr. Weiss.

 • Magda 10.04.2013 16:26:38

  Černý kašel jsem sice neměla, ale to jak jsem se dusila bylo hodně podobné! Měla jsem na to léky, ale pořád se mi na plicích něco usazovalo. Začala jsem na doporučení používat psí sádlo z bylinek z lékárny, maže se to na hrudník a k mému velkému překvapení to fakt pomohlo, takže ho můžu opravdu doporučit.


Černý kašel patří do témat

Adresář

Černý kašel ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Černý kašel

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku