Černý kašel

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to vlastně je za onemocnění a jak se proti němu ochránit?

Černý neboli dávivý kašel je vysoce infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí dýchacího ústrojí a je doprovázeno záchvaty kašle trvajícími i několik týdnů.

Mezi další příznaky patří zvracení, celkové vyčerpání a ztráta váhy. V závažných případech může dojít v důsledku prudkých záchvatů kašle dokonce ke zlomení žebra nebo komplikacím v podobě zápalu plic.

Rizika černého kašle

Pětina nakažených může skončit se zdravotními komplikacemi, jako je inkontinence, poruchy sluchu, pneumonie a podobně.

Nejzávažnější průběh má nemoc obvykle u novorozenců a nekompletně očkovaných kojenců, kdy může onemocnění skončit až smrtí. Malé děti nemají vyvinutý kašlací reflex, a proto jim hrozí udušení.

Nakazit se mohou také adolescenti a dospělí. Průběh onemocnění u nich bývá ale mírnější nebo dokonce nemoc probíhá bez typických příznaků, a proto nemusí být vůbec rozpoznána. Nakažený člověk tak může šířit ve svém okolí nákazu, aniž by o tom věděl. Právě ve více než polovině případů bývají rodiče zdrojem nákazy černého kašle malých dětí.

Černý kašel by se neměl brát na lehkou váhu. I při nekomplikovaném průběhu nemoci může docházet k prudkým záchvatům kašle, které bývají často vyvolány zvýšením zátěže organismu, což výrazně omezuje sportovní i pracovní aktivity.

Déletrvající kašel je velmi nepříjemný i z hlediska společenského a léčba může trvat i několik týdnů. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.

Očkování proti černému kašli

Proti černému kašli se v České republice očkují děti v prvních měsících života v kombinaci s očkováním proti tetanu a záškrtu (hexavakcína). Přeočkování proti těmto třem nemocem se provádí v předškolním věku.

Ochrana po prodělaném onemocnění ani očkování není celoživotní. Přibližně po 4 až 12 letech imunita proti černému kašli postupně vymizí.

Kvůli vzrůstajícímu výskytu onemocnění bylo zavedeno v roce 2009 další přeočkování u adolescentů mezi 10. a 11. rokem života. Ochranu proti této nemoci je potřeba pravidelně prodlužovat.

Současné přeočkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli je doporučováno zvláště rodičům a prarodičům novorozenců, nejlépe ještě před narozením miminka.

Černý kašel patří do témat
  • černý kašel Pavla 01.03.2013 15:15:00

    Mám stejnou zkušenost. Moje dcera (2,5 roku) byla rovněž řádně očkovaná a černý kašel právě léčíme. Ležela jsem s ní 12 dní v nemocnici. Teď už je v domácím léčení, záchvaty kašle jsou mírnější, ale stále přetrvávají. Zřejmě to opravdu trvá několik týdnů.
    Překvapuje mě, že ji očkování neochránilo. Byla špatná vakcína? To nezjistím.

  • černý kašel Petra 01.09.2012 10:50:21

    Dcera byla řádně očkovaná, přesto prodělala ve dvou letech černý kašel. Podle popisu šlo sice o mírnější průběh, i tak jsem s ní běhala několik týdnů po různých doktorech, než ji v dětské nemocnici v Brně zjistili z krve, že prodělala černý kašel. Takže pozor, ani očkování nemusí spolehlivě ochránit.


Černý kašel patří do témat

Adresář

Černý kašel ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Černý kašel

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku