Černý kašel - postrach maminek

V současné době dochází k návratu a rozšiřování onemocnění, která již byla skoro minulostí a jejich výskyt byl ojedinělý. Čím to tedy je, že choroby, které se již neobjevovaly, znovu útočí na lidský organismus?

Kupředu jde výzkum a vývoj medicíny. Dostává se nám stále kvalitnějších a efektivnějších medikamentů, které následně vyvolají reakce virů, bakterií a ostatních patogenů. Tyto mikroorganismy se přizpůsobují životnímu prostředí, ve kterém žijí, stále sílí a pro lidské tělo jsou mnohem agresivnější. Proto dříve banální onemocnění dnes vyžaduje mnohem složitější léčbu. Další příčina zvýšeného výskytu onemocnění v dnešní době spočívá v možnosti cestování, kdy se choroby snadněji přesouvají do jiných oblastí světa, ale také v kvalitnější diagnostice jednotlivých onemocnění a jejich evidenci.

Černý kašel

V minulosti se šířily epidemie černého kašle, na které lidé, především děti, umírali. V ČR je zavedené povinné očkování proti černému kašli. Očkování je pouze pro děti, a jelikož protilátky většinou postupně vymizí, dochází ke zvýšenému výskytu onemocnění u deseti až patnáctiletých dětí.

Onemocnění v ČR stále stoupá. V roce 2009 onemocnělo černým kašlem 955 lidí, což bylo nejvíce od roku 1996.

Černý kašel je kapénková infekce velmi nakažlivého charakteru. Způsobuje ho bakterie BORDETELLA PERTUSSIS, inkubační doba je jeden až dva týdny. Černým kašlem nejčastěji onemocní kojenci, kteří nebylo očkováni, děti do šesti let a mezi 10 a 15 lety. Ojediněle se může nakazit i dospělý - od svého dítěte.

Příznaky černého kašle

Černý kašel se velmi těžko rozpoznává. Počáteční příznaky se podobají běžnému nachlazení – rýma, kýchání, zvýšená tělesná teplota. Poté se objevuje kašel, který je silný, štěkavý, dávivý, křečovitý a neustává. Kašel často vyvolá zvracení, dítě může lapat po vzduchu, nemůže popadnout dech, může mít namodralý obličej a také může dojít až k zástavě dechu. Někdy se mohou přidat i další onemocnění, například pneumonie, encefalitida. Pokud u dětí kašel trvá déle jak 14 dní, je považován za černý kašel. u dospělých probíhá v mírnější formě a proto mnohdy dospělí ani netuší, že trpí černým kašlem.

Diagnostika a léčba černého kašle

 • vyšetření krve – stanovení protilátek proti černému kašli
 • RTG plic
 • event. mikrobiologické vyšetření

Hospitalizace je nutná pouze ve vážných případech. Pokud se však dítě léčí v domácím prostředí, mělo by být pokud možno izolováno od ostatních členů rodiny, především je-li v rodině kojenec, který ještě nebyl očkován.

Černý kašel se léčí specifickými antibiotiky, většinou několik týdnů.

Prevence je očkování

Očkování proti černému kašli je součástí trojkombinace - záškrt, tetanus, černý kašel. Očkují se kojenci, další očkování následuje v osmnácti měsících a k poslednímu přeočkování dochází v pěti letech.

Očkování není trvalé, a proto se onemocnění černým kašlem vyskytuje stále více. Vzhledem k tomuto rozšíření se uvažuje o změně očkování a to tak, že by se přeočkovávaly děti ještě jednou v deseti letech.

Černý kašel - postrach maminek patří do témat
 • cerny kasel Gabina 16.01.2014 23:39:50

  Dobry vecer. Prosim Vas mam stejny problem jako mela pani Hanka ze dne 4.6. 2009. Mohla bych Vas prosim poprosit zda by jste mi neco poradily co by mi pomohlo,abych se toho kasle zbavila ? Pali me to i na hrudi. Vcera a dneska mi zachvat kasle vyvolal az zvraceni. A pak se mi na chvilku ulevi,tak na 5 minut. Napiste mi prosim odpoved na muj email. Predem moc dekuji.

 • cerny kasel Gabina 16.01.2014 23:38:10

  Dobry vecer. Prosim Vas mam stejny problem jako mela pani Hanka ze dne 4.6. 2009. Mohla bych Vas prosim poprosit zda by jste mi neco poradily co by mi pomohlo,abych se toho kasle zbavila ? Pali me to i na hrudi. Vcera a dneska mi zachvat kasle vyvolal az zvraceni. A pak se mi na chvilku ulevi,tak na 5 minut. Napiste mi prosim odpoved na muj email. Predem moc dekuji.

 • Mám dotaz JanaŘezáčová 11.01.2011 18:50:06

  Prosím má 2 letá dcera prodělala černý kašel.Měsíc kašlala a z výsledku zjistily že ho má.Mohly byste mě napsat na email jak dlouho je to nakažlivé.Děkuji a prosím vás o odpověd

 • Můžou se děti nakazit michaela 04.05.2010 17:28:48

  Prosim o radu moje dvě děti 8 a 4 let přišli do styku z černým kašlem můžou se nakazit i když jsou obě očkované prosím napište na můj email děkuji

 • dotaz Hanka 04.06.2009 13:02:39

  Prosím o radu Pravděpodobně jsem prodělala černý kašel. Kašlu už púl roku. Z toho čtyři měsíce jsou přítomny dušnosti. Měla jsem několik druhů antibiotik. Zdá se, že nemoc ustupuje, ale vždy se nakonec jakoby v nové síle vrátí. Kašel probíhá formou záchvatů, je atypický, chrčivý,silný. Zajímalo by mě, jestli má někdo s černým kašlem zkušenost, zda by neporadil, jak probíhá hojení, zda jsou záchvaty normální i po několika měsících. Proč stále dochází k návratům? A co se s tím dá dělat. Je pravda, že antibiotika zabírají pak už jen částečně a dalším záchvatům nebrání?

 • MAM STRACH O SVOU PŘÍTELKYNI Tomáš 02.02.2009 11:25:42

  prosim mam dotaz pravděpodobně mam černy kašel kašlu nejaky ten měsíc cca6 a mam všechny ostatni příznaky no u doktorky sem byl nekolikrat dala mi kodein a další nezabrolo to až tedd mě brala krev a poslala ji do brna no věčí strach než o sebe mam o mijí přitelkyni sni sem již pěkně doluho samozřejmě spolu spíme její 17 nevim jestli teda byla očkovana zatim nijak nekašle ale posledni 1 měsíc je furt nějaka přejeta unavena ted ji ke všemu pobolíva v krku atd prostě mam oni strach je možne že jse odemě nakazila ??? a pokud se prokaže že mam tento kašel dostanu antibiotika budu muset ležet doma nebo budu moct chodid do školy a stykat se dal se zvoji přítelkyni?? PROSÍM ODEPIŠTE TŘEBA NA EMAIL DĚKUJI


Černý kašel patří do témat

Adresář

Černý kašel ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Černý kašel

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku